Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Entek
Δημοσιεύσεις: 17203
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2004 12:26 am

Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Entek »

Συνέντευξη :Κωνσταντίνος Χριστοφόρου: Η δισκογραφία όπως την ξέραμε πέθανε!

O Κωνσταντίνος Χριστοφόρου επανέρχεται στο μουσικό προσκήνιο με ένα νέο τραγούδι δροσερό και καλοκαιρινό, με τίτλο «Ανεβαίνω». Ο Κωνσταντίνος είναι ένας καλλιτέχνης που του αρέσει να πειραματίζεται μουσικά, πάντοτε θέτοντας ως βασική προϋπόθεση, το τελικό αποτέλεσμα του πειραματισμού αυτού να εναρμονίζεται με τις μουσικές του ανησυχίες.Ο Κωνσταντίνος Χριστοφόρου εξομολογείται στο tralala.gr τη νοσταλγία του για το συγκρότημα των ONE, από το οποίο τον γνωρίσαμε 12 χρόνια πριν. Αναφέρει τους λόγους διάλυσης του γκρουπ, τα μουσικά του πιστεύω ως ερμηνευτής και δημιουργός, αλλά και τα πολιτικά του πιστεύω για την κατάσταση της χώρας μας αλλά και της ιδιαίτερης πατρίδας του, Κύπρου.Απολαύστε τη συνέντευξη που ακολουθεί...

Το νέο σου τραγούδι έχει τίτλο "Ανεβαίνω" και κυκλοφορεί μέσω της MINOS EMI εδώ και λίγο καιρό. Μίλησε μας γι' αυτό το νέο σου βήμα...

Το τραγούδι έγινε σε συνεργασία με τους East'n West , ένα ταλαντούχο νέο δίδυμο μουσικών που ασχολούνται με την electro χορευτική μουσική! Είναι άκρως χορευτικό και αισιόδοξο . Μόλις κυκλοφόρησε και ήδη πάει αρκετά καλά! Είναι το κατάλληλο soundtrack για τις εξορμήσεις μας στα clubs και τα μπαράκια, ειδικά τώρα το καλοκαίρι! Οι στίχοι είναι του Ζήνωνα Ζιντίλη! Χαίρομαι για τις καλές κριτικές που παίρνει. Μου αρέσει να δοκιμάζομαι σε διαφορετικά ήδη μουσικής! Αν δεν ήταν οι East'n 'West ίσως να μην το έκανα στη προκειμένη περίπτωση! Πιστεύω άξιζε το κόπο!

Ένα σημαντικό κομμάτι της καριέρας σου είναι η συμμετοχή σου στους ONE. Το γκρουπ για 6 χρόνια παρουσίασε μεγάλη επιτυχία και εκεί που ήταν στο απόγειο, ξαφνικά διαλύθηκε. Θες να μας εξηγήσεις τους λόγους που δε συνεχίσατε;

Η αποχώρηση μου είχε να κάνει με τις δικές μου αναζητήσεις και ανησυχίες. Διαφωνούσα με κάποια θέματα και κινήσεις και για να είμαι ειλικρινής είχα κουραστεί και πίστευα ότι έκλεισε ο κύκλος. Τέλειωσε όμως στο απόγειο του και για αυτό είναι τόσο είναι τόσο αγαπητό ακόμα και σήμερα το συγκρότημα!

Νοσταλγείς την εποχή των ONE;

Νοσταλγώ στιγμές από κάθε τι ωραίο που έχω ζήσει! Ναι υπάρχουν πράγματα τα οποία τα νοσταλγώ, τα βλέπω με αγάπη αλλά ως εκεί. Πιστεύω στο κοιτάμε μπροστά με βάση το παρελθόν μας αλλά δεν μου αρέσει η παρελθοντολογία. Εκεί το χάνεις, βουλιάζεις, σε πάει πίσω.

Ο Κωνσταντίνος, εκτός από ερμηνευτής, είναι και ένας εξαίρετος δημιουργός. Έχουμε ακούσει πολλές σου συνθέσεις αλλά και στίχους σου με τη φωνή σου αλλά και με τις φωνές άλλων καλλιτεχνών. Τι είναι εκείνο που σε ωθεί να γράψεις ένα τραγούδι;

Έρχεται από μόνο του, είναι χάρισμα, ικανότητα, όπως θέλετε πείτε το! Εμπνέομαι από τα πάντα, ότι υπάρχει και μας απασχολεί στη ζωή. Δεν το έχω ψάξει πιο πολύ να σας που την αλήθεια. Νιώθω τη μουσική μέσα μου από παιδί, για μένα είναι κάτι το φυσιολογικό. Αν και για να είμαι ειλικρινής, θεωρώ τον εαυτό μου τραγουδιστή και όχι συνθέτη ή στιχουργό. Αυτό είναι ένα συν, ένα συμπλήρωμα που μου χαρίστηκε και το οποίο το έχω σαν ένα καλό συμπλήρωμα για τη δουλειά μου!

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά ενός καλού τραγουδιού;

Η ψυχή του και η αλήθεια του! Καθετί αληθινό αξίζει, σε οποιοδήποτε ύφος και στυλ. Και κακά τα ψέματα, ο στίχος είναι καταλυτικός!

Αν και στο χώρο έχεις συνεργαστεί με πάρα πολλά και επώνυμα ονόματα, υπάρχει κάποιος/ κάποια με τον οποίο ονειρεύεσαι να συνεργαστείς;

Πολλοί! Θα μιλάμε μέχρι αύριο (γέλια). Σταμάτης Κραουνάκης, σπουδαιότατος, εκτός από ένας εκ των καλυτέρων συνθετών μας είναι και ο καλύτερος showman και performer που έχουμε, τι να πούμε οι υπόλοιποι στη σκηνή, η Δήμητρα Γαλάνη, Στέφανος Κορκολής, ο μεγάλος Γιώργος Χατζηνάσιος, Στάμος Σέμσης,ο Δημήτρης Κοργιαλάς, η Πέγκυ Ζήνα η καλή μου φίλη που δεν έχουμε συνεργαστεί ποτέ, ο Αντώνης Βαρδής, οι Μέλισσες και ο Μύρωνας Στρατής από τους καινούργιους που είναι καταπληκτικοί και άλλοι που σίγουρα ξεχνάω να αναφέρω τώρα.

Τι καλλιτεχνικό μας ετοιμάζεις αυτή την περίοδο;

Τραγούδια για ολοκληρωμένη δουλειά το φθινόπωρο, συναυλίες και βίντεο κλιπ για το Ανεβαίνω! Έχουμε δουλειά πολλή δόξα τω Θεώ, λεφτά πολλά δεν έχουμε, χαχα! Αλλά θα αντέξουμε, που θα πάει.

Διακοπές για φέτος το καλοκαίρι προβλέπονται;

Λίγες και καλές, σε κάποια ελληνικά νησιά. Ό,τι καλύτερο!

Η Κύπρος, η ιδιαίτερη πατρίδα σου, αντιμετωπίζει οικονομικές δυσκολίες και μάλιστα πρόσφατα μπήκε στο Δ. Ν. Τ. Ποιά είναι η γνώμη σου γι' αυτή την κίνηση;

Η ευθύνη βαραίνει αποκλειστικά τον σημερινό πρόεδρο και τη κυβέρνηση του. Σίγουρα όλα τα κράτη αντιμετωπίζουν πρόβλημα λόγω του παγκόσμιου χαρακτήρα της κρίσης αλλά η Κύπρος, με το μεγάλο πλεόνασμα του 2008, με τις προοπτικές και τις γερές τις βάσεις θα μπορούσε να αποφύγει τη δεινή θέση στην οποία βρίσκεται. Τα απανωτά λάθη στην οικονομική διακυβέρνηση, η έλλειψη πρόληψης, η αλόγιστη αύξηση των κρατικών δαπανών, η ανικανότητα διαχείρισης της κρίσης και οι εγκληματικές παραλήψεις που οδήγησαν στην έκρηξη στο Μαρί με τις τραγικές συνέπειες της οδήγησαν το νησί σε αυτό το άσχημο σημείο. Χρειάζεται αλλαγή ηγεσίας και κυβέρνησης και σωστή, δραστική και σοφή κυβέρνηση σωτηρίας.

Η οικονομική κρίση επηρεάζει δυστυχώς και το χώρο της δισκογραφίας. Βλέπουμε τελευταία οτι οι ολοκληρωμένοι πλέον δίσκοι σπανίζουν και οι εταιρείες αναλώνονται στο να κυκλοφορούν τις παραγωγές ψηφιακά. Ποια είναι η δική σου άποψη για αυτό;

Η δισκογραφία όπως την ξέραμε πέθανε! Με θαύμα μόνο θα αναστηθεί και πάλι! Όλα θα γίνονται ψηφιακά πια! Και τα τραγούδια θα έχουν ως μόνο μέσω προβολής το ραδιόφωνο και τα μαγαζιά! Δυστυχώς δεν το προβλέψαμε και δεν το προλάβαμε! Πρέπει όμως να προσαρμοστούμε στις επιταγές τις εποχής μας, να χτίσουμε τη δισκογραφία από την αρχή.

Ποιά είναι η σχέση σου με τις σελίδες κοινωνικής δικτύωσης και το ίντερνετ γενικά;

Πολύ καλή! Χειρίζομαι προσωπικά το facebook και το Τwitter και τα χρησιμοποιώ για προώθηση της δουλειάς μου αλλά και για ενημέρωση και επαφή με τον κόσμο. «KonstantinosXr» το twitter μου για όποιον ενδιαφέρεται.

Όλοι αντιλαμβανόμαστε σήμερα ότι το διαδίκτυο κατέχει μια πολύ δυναμική θέση στην προβολή καλλιτεχνών και της δουλειάς τους προς το κοινό. Σε έχει βοηθήσει σ' αυτό; Κι αν ναι με ποιούς τρόπους;

Ναι βεβαίως. Τραγούδια γίνονται επιτυχίες και φτάνουν στον κόσμο με το πάτημα ενός κουμπιού, οι εμφανίσεις μας παίρνουν μεγάλη προβολή από το διαδίκτυο και γενικά όλα τα νέα ταξιδεύουν γρήγορα και φτάνουν στο σπίτι του καθενός με μεγάλη ευκολία. Η επαφή μου με τον κόσμο μέσω διαδικτύου με βοήθησε πολλές φορές στη διαμόρφωση του προγράμματός μου, στην ίδια μου τη δουλειά!

Τέλος, τι μήνυμα θα ήθελες να μεταφέρεις μέσω του tralala.gr στον κόσμο για να μπορέσει ν' αντιμετωπίσει την κατάσταση στη χώρα μας;

Δύναμη, δουλειά και αισιοδοξία! Θα τα καταφέρουμε! Να μάθουμε από τα λάθη μας και να προχωρήσουμε σε ένα νέο κόσμο απ'την αρχή φτιαγμένο. Είναι πολύ όμορφη αυτή η χώρα και ξεχωριστή για να χαθεί!

Συνέντευξη στην Νικολέτα Περάκη

http://www.superfmradio.com/index.php/t ... 2-09-15-41
Κάτι μου λέει ότι σύντομα θα 'ρθουν καλύτερες μέρες!!!
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

aftos ti kanei? ektos apo to na emfanizete sti kypro me ton theofanous?! :fan:

exei etaireia?
Παρε ανασα και παμε...
Entek
Δημοσιεύσεις: 17203
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2004 12:26 am

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Entek »

Mα νομίζω δεν εμφανίζετε πια με Θεοφάνους. Έβγαλε ένα καλοκαιρινό τραγούδι, αλλά μαπα κι αυτό, ενώ λίγο πιο πριν ηχογράφησε τα jingles του Love Radio τα οποία παίζονται και είναι από τις λίγες του ευκαιρείες να ακουστεί στο ραδιόφωνο. Δυστυχώς ο Χριστοφόρου είναι παράδειγμα καλλιτέχνη που απλά εξαφανίζεται. Και σύντομα θα χαθεί εντελώς. Δεν ξέρω τι πήγε λάθος και είναι κρίμα πραγματικά...
Κάτι μου λέει ότι σύντομα θα 'ρθουν καλύτερες μέρες!!!
StavrosZ
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2012 1:00 am

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από StavrosZ »

Πολυ κριμα γιατι ειναι απο τις αγαπημενες μου φωνες. Παραδεχομαι παντως πως τα περισσοτερα τραγουδια που βγαζει δεν ειναι καλα, ομως μας εδωσε και εκεινο το φανταστικο ντουετο με την Ελενη Δημου. Πραγματικα γιατι να μην βγαζει αναλογα τραγουδια η καποια προσεγμενα pop?
Entek
Δημοσιεύσεις: 17203
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2004 12:26 am

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Entek »

StavrosZ έγραψε:Πολυ κριμα γιατι ειναι απο τις αγαπημενες μου φωνες. Παραδεχομαι παντως πως τα περισσοτερα τραγουδια που βγαζει δεν ειναι καλα, ομως μας εδωσε και εκεινο το φανταστικο ντουετο με την Ελενη Δημου. Πραγματικα γιατι να μην βγαζει αναλογα τραγουδια η καποια προσεγμενα pop?
Δεν είχε στήριξη, αλλά ενώ θα μπορούσε να παρουσιάσει προσεγμένη pop για κάποιο λόγο δεν επιλέγει αυτή την κίνηση. Πιστεύω πως δεν είχε κάποιον να τον καθοδηγά...
Κάτι μου λέει ότι σύντομα θα 'ρθουν καλύτερες μέρες!!!
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

exase poly askima ton dromo tou o Xristoforou.
Παρε ανασα και παμε...
Krouela
Δημοσιεύσεις: 10285
Εγγραφή: Παρ Απρ 20, 2007 7:59 pm
Τοποθεσία: Cosmo-City
Επικοινωνία:

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Krouela »

Konstantinos who ? :fan:
Krouela agapes mou, Krouela
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

:10-pleko: :10-pleko: :10-pleko: :10-pleko: ton kaimeno

den thewrw oti mporouse na kanei kariera. den xerw panta eniotha oti kati tou eleipe.

ta cd tou de ta theorousa panta metriotata ektos apo 1-2 doulies pou itan OK
Παρε ανασα και παμε...
Krouela
Δημοσιεύσεις: 10285
Εγγραφή: Παρ Απρ 20, 2007 7:59 pm
Τοποθεσία: Cosmo-City
Επικοινωνία:

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Krouela »

ego pantos akoma akouo tin astinomia :belly-dance: :belly-dance:
Krouela agapes mou, Krouela
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

esy akoma akous kai tin Athina Mavromati :fan:
Παρε ανασα και παμε...
Krouela
Δημοσιεύσεις: 10285
Εγγραφή: Παρ Απρ 20, 2007 7:59 pm
Τοποθεσία: Cosmo-City
Επικοινωνία:

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Krouela »

koroidevis ? :fan:
Krouela agapes mou, Krouela
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

oxi kale! :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:
Παρε ανασα και παμε...
Entek
Δημοσιεύσεις: 17203
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2004 12:26 am

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Entek »

Krouela έγραψε:ego pantos akoma akouo tin astinomia :belly-dance: :belly-dance:

Εγώ πρόσφατα είχα βάλει να ξανα ακούσω το "Ο Γύρος Του Κόσμου". Υπάρχουν μέσα πολύ καλά τραγούδια (κυρίως μπαλάντες), αλλά ως συνήθως δεν έδινε βαρύτητα στα σωστά κομμάτια.
Κάτι μου λέει ότι σύντομα θα 'ρθουν καλύτερες μέρες!!!
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

einai megali morfi :biggrin:
Παρε ανασα και παμε...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

antidoto έγραψε:exase poly askima ton dromo tou o Xristoforou.
:thumbup:
I like people too much or not at all.
Nick_Man
Δημοσιεύσεις: 5500
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:36 am

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nick_Man »

Entek έγραψε:Mα νομίζω δεν εμφανίζετε πια με Θεοφάνους. Έβγαλε ένα καλοκαιρινό τραγούδι, αλλά μαπα κι αυτό, ενώ λίγο πιο πριν ηχογράφησε τα jingles του Love Radio τα οποία παίζονται και είναι από τις λίγες του ευκαιρείες να ακουστεί στο ραδιόφωνο. Δυστυχώς ο Χριστοφόρου είναι παράδειγμα καλλιτέχνη που απλά εξαφανίζεται. Και σύντομα θα χαθεί εντελώς. Δεν ξέρω τι πήγε λάθος και είναι κρίμα πραγματικά...
Έλα ντε τι να πήγε λάθος;
Μην ήταν χάλια το come baby come baby ela ela;
Μην ήταν χάλια η αστυνομία;
Μην ήταν χάλια το Θες να κάνουμε σχέση;
Μην ήταν χάλια η Βροχούλα;

(που τα θυμάμαι όλα αυτά; :fan: )

Πόσες ευκαιρίες;
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

Nick_Man έγραψε:
Entek έγραψε:Mα νομίζω δεν εμφανίζετε πια με Θεοφάνους. Έβγαλε ένα καλοκαιρινό τραγούδι, αλλά μαπα κι αυτό, ενώ λίγο πιο πριν ηχογράφησε τα jingles του Love Radio τα οποία παίζονται και είναι από τις λίγες του ευκαιρείες να ακουστεί στο ραδιόφωνο. Δυστυχώς ο Χριστοφόρου είναι παράδειγμα καλλιτέχνη που απλά εξαφανίζεται. Και σύντομα θα χαθεί εντελώς. Δεν ξέρω τι πήγε λάθος και είναι κρίμα πραγματικά...
Έλα ντε τι να πήγε λάθος;
Μην ήταν χάλια το come baby come baby ela ela;
Μην ήταν χάλια η αστυνομία;
Μην ήταν χάλια το Θες να κάνουμε σχέση;
Μην ήταν χάλια η Βροχούλα;

(που τα θυμάμαι όλα αυτά; :fan: )

Πόσες ευκαιρίες;

:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:
Παρε ανασα και παμε...
Entek
Δημοσιεύσεις: 17203
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2004 12:26 am

Re: Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Entek »

Nick_Man έγραψε:
Entek έγραψε:Mα νομίζω δεν εμφανίζετε πια με Θεοφάνους. Έβγαλε ένα καλοκαιρινό τραγούδι, αλλά μαπα κι αυτό, ενώ λίγο πιο πριν ηχογράφησε τα jingles του Love Radio τα οποία παίζονται και είναι από τις λίγες του ευκαιρείες να ακουστεί στο ραδιόφωνο. Δυστυχώς ο Χριστοφόρου είναι παράδειγμα καλλιτέχνη που απλά εξαφανίζεται. Και σύντομα θα χαθεί εντελώς. Δεν ξέρω τι πήγε λάθος και είναι κρίμα πραγματικά...
Έλα ντε τι να πήγε λάθος;
Μην ήταν χάλια το come baby come baby ela ela;
Μην ήταν χάλια η αστυνομία;
Μην ήταν χάλια το Θες να κάνουμε σχέση;
Μην ήταν χάλια η Βροχούλα;

(που τα θυμάμαι όλα αυτά; :fan: )

Πόσες ευκαιρίες;
Ένα Α δίκαιο το 'χεις! :fan:
Κάτι μου λέει ότι σύντομα θα 'ρθουν καλύτερες μέρες!!!
Απάντηση